6 wskazówek jak uniknąć pokłucia przez kleszcza

 

Sezon na kąpiele słoneczne uważamy za otwarty! (poczytaj o tym, jak chronić skórę dziecka przed poparzeniem słonecznym TUTAJ) Równolegle wystartował czas aktywności dla pewnego malucha. Nienajedzony ma wielkość główki od szpilki. W optycznym powiększeniu dumnie prezentuje cztery pary odnóży i szczękoczułki. Poznajmy kleszcza – bywalca miast, lasów, wsi, a nawet plaży. Jak skutecznie chronić przed nim swoje dziecko?

kleszcz-min (1)

Sezon na kleszcza

Sezon na kleszcze rozpoczyna się w marcu i trwa aż do początku jesieni. W dodatku na spotkanie z owadem jesteś narażony wszędzie tam, gdzie znajduje się zieleń. To mit, że kleszcza złapiesz tylko wtedy, gdy wejdziesz po pas w leśne paprocie! Wystarczy złapać oddech na parkowej ławce lub pobawić się w przydomowym ogrodzie. To zakątki, które kleszcze odwiedzają równie chętnie! W dodatku żywicielem tego robaczka jest niemalże każdy organizm żywy, w tym człowiek. 

Bezboleśnie, ale niebezpiecznie

Ukłucie kleszcza jest zwykle całkowicie bezbolesne. Owad przed pobraniem pokarmu ma zwykle kilka milimetrów i rośnie. Chociaż jest mały, nie wolno go lekceważyć. To sprawca bardzo poważnych chorób, w tym boreliozy lub wirusa KZM. Konsekwencje każdej z nich dotkliwie zmieniają nasze życie. Są przyczyną przewlekłego zmęczenia, problemów ze snem, a nawet problemów z poruszaniem na skutek porażenia nerwów. Objawy są dotkliwe dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Jak skutecznie chronić przed kleszczami swoje dziecko?

Jak uniknąć pokłucia przez kleszcza?

Kleszcza możesz złapać wszędzie. Nie zawsze się przed nim uchronisz. Jednak w myśl powiedzenia: nie wywołuj wilka z lasu, zastosuj się do kilku zasad. 

Chroń nogi. Kleszcze nie są taternikami – nie lubią się wspinać. Spotkasz je maksymalnie na wysokości do 1,5 metra. Dlatego podczas wędrówki po lesie, załóż dziecku długie spodnie albo wskoczcie w kalosze. 

Uwaga trawa! Kleszcze uwielbiają bytować w zielonej trawie. Zapewnia im doskonałe schronienie i odpowiednią wilgotność. Dlatego zrezygnujcie z biegania po wysokich trawach. 

Graj w kolory. Lato aż się prosi, żeby założyć coś jasnego i kolorowego. To także skuteczna ochrona przed kleszczem. Na jasnych ubraniach łatwiej go zauważysz. 

Psik. Sprawdź zawartość szafki z kosmetykami. Masz w niej środki odstraszające na insekty? Zadziałają również na kleszcze. Spryskaj nimi skórę dziecka. 

Szczepimy. Zapytaj w przychodni o możliwość wykupienia szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. 

Oględziny. Szaleliście na łące? Goniliście się po parku? A może byliście na wycieczce w lesie? Dokładnie obejrzyj ciało swojego dziecka po pobycie na świeżym powietrzu. 

Do tej listy dodamy jeszcze jedną wskazówkę. Dotyczy dobrego wyboru i krąży wokół ubezpieczenia szkolnego Twojego dziecka. Co to ma wspólnego z kleszczem? Sprawdź czy NNW szkolne – tak, to za kilka złotych wydanych raz w roku – posiada w swoim zakresie ochronę od ukłucia przez kleszcza. W przypadku ukąszenia, Twojemu dziecku przysługuje świadczenie, które pokryje koszty leczenia i … starczy na lody!

Nieproszony gość – jak usunąć kleszcza?

Usuwanie kleszczy doczekało się swoich mitów. Wśród najpopularniejszych znajdziesz sposoby na masło lub upicie kleszcza alkoholem. Bądź ostrożny! Babcine praktyki mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Podczas usuwania kleszcza bazuj na faktach. A najważniejszy brzmi: działaj szybko! Najlepiej użyć do tego celu pęsety, która ułatwi Ci precyzyjne uchwycenie owada tuż przy miejscu ukłucia. A jeżeli zaczerwienienie po miejscu ukłucia będzie się powiększać, pokaż je lekarzowi. 


 

drowie

Pakiety medyczne

Dla tych, którzy potrzebują programu zdrowotnego z duża liczbą placówek i dobrym dostępem do specjalistów.

kup teraz